Türk Doktorun büyük buluşu

20 November 2002 Wednesday
Etiketler: Bilim

ABD'nin Harvard Üniversitesi'nde çalışmalarını sürdüren Türk bilimadamı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil 1 milyar insana umut oldu. Hotomışlıgil ve içinde 3 Türk doktorun yer aldığı ekibi Şişmanlık genini buldu.
Yeni hedef ilacı geliştirmek
Obezite ve buna bağlı gelişen şeker-kalp hastalıkları gibi sorunlara neden olan gene JNK adını veren Hotamışlıgil ve ekibinin yeni hedefi ise geni etkisiz hale getirecek ilacı geliştirmek.
Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, aralarında Türk doktorların da bulunduğu araştırma grubunun başkanı Harvard Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve şeker hastalığına yol açan geni ortaya çıkararak, dünyada 1 milyarı aşkın insana umut kapısı açan bir buluşu gerçekleştirdi.
Harvard Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, obezite ve şeker hastalığına yol açan geni bularak, dünyada 1 milyarı aşkın insana umut kapısını açtı.
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Prof. Dr. Hotamışlıgil, 10 yıldır üzerinde çalıştığı ve JNK adını verdiği genin vücutta aşırı şişmanlık ve şeker hastalığına neden olduğunu ortaya çıkardı. Hotamışlıgil, bu buluşu yaparken, kendisine kalabalık bir grup bilimadamı da yardımcı oldu. Hotamışlıgil'in başkanlığını yaptığı araştırma grubunda, Amerikalı ve Japonların yanı sıra, Gürkol Tunçman, Cem Z. Görgün ve Teoman Uysal adındaki Türk doktorları da görev yaptı.
Hotamışlıgil şişmanlık ve ona bağlı şeker, kalp gibi hastalıklarının sırrını çözen buluşu hakkında şu bilgiyi verdi:
‘‘Buluşumuz, molekül düzeyinde şişmanlığın nasıl, nereden ortaya çıktığını hangi hastalıklara yl açtığını ortaya koyuyor. Junk (çöp) diye okunan genin sebeb olduğu rahatsızlıkları farelerde hücre ve molekül üzerinde uyguladığımız deneylerle kanıtladık. Bugüne kadar şişmanlığa ve şeker hastalığına ulaşan mekanizmaların neler olduğunu bulduk. Deneylerde farelerdeki JNK genini çıkardığımızda şişmanlığı azaldığını, diabetin (şeker hastalığı) ortadan kalktığını tesbit ettik. Bu gen (JNK) şişmanlık ve şeker hastalığında anahtar fonksiyonu görüyor.
Bir enzimi kodlayan gen, üstelik ilaç geliştirmeye çok müsait. Şimdi ağızdan alınan ve JNK proteinini etkisiz hale getiren bir kimyasal madde üretme çalışmasına başlayacağız Başarılı olacağımızı sanıyorum. Ümitlerimiz çok yüksek. Her şey iyi gittiği takdirde 3-4 yıl içinde aşırı şişmanlık ve şeker hastalığı tedavisinde etkin ilaçların çıkması muhtemel.''

Hastalığı gen yapıyor

Prof. Dr. Hotamışlıgil vücutta bulunan JNK geninin diabetin yanısıra artrid, romatizma ve kalp gibi iltihabi hastalıklarda önemli rol oynadığını belirtti. Tıp dünyasında şimdiden yanıklar yapan buluş Nature adlı bilim dergisinde bu hafta yayınlanıyor. (Daha ayrıntılı bilgi için:www.hsph.harvard.edu)
Bu sayfa 5134 kere okundu.
2014

Ocak Nisan

2013

Şubat Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2012

Ocak Şubat Mart Mayıs Temmuz Eylül Kasım

2011

Ocak Şubat Nisan Haziran Temmuz

2010

Ocak Şubat Nisan Haziran

2009

Ocak Şubat Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim

2008

Ocak Nisan Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2007

Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2006

Ocak Şubat Nisan Ağustos

2005

Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2004

Ocak Şubat Nisan Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2003

Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık

2002

Ağustos Eylül Ekim Kasım AralıkTecrübenin kaş yaşgünü partisi yaşadığınızla ilgisi yok, ne türlü deneyimler yaşadığınızla var.
Can Yücel


Bu site açık kaynak kodlu uygulamalar ve kütüphaneler kullanılarak yapılan mblog içerik yönetim sistemi ile sunulmaktadır.
© 2002 - 2012 Muharrem Taç
Sürüm : 5.4.8