IBM startuplara Müşteri İnovasyon Merkezi ile destek oluyor

 

Sözkonusu olan IBM olunca gelişmeler hakkında blog yazmak da zor oluyor. Yüzyılı devirmiş yaşına rağmen her dem genç kalan bu bilişim devi bir süredir yenilenmeye başlıyor.

Merkezi Armonk, New York, ABD’de olan, dünyanın en büyük bilişim teknolojisi şirketidir. 410.000’i aşkın çalışanı ile 170’den fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Faaliyet gösterdiği alanlar arasında bilgisayar ve donanım üretimi, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE bulunmaktadır. Dünyada her yıl en fazla yeni patent alan şirket durumundadır.

IBM denince akla çok büyük projeler, çok büyük şirketler ve süper bilgisayarlar geliyor. Bu IBM için normal bir durum ama günümüzde küçük ekiplerin büyük işler başardığı bir çağdayız. Dünyada küçük startupların büyük işler başarmasına yardımcı olmaya çalışan IBM pekçok ülkede Client Center adıyla yüksek teknoloji merkezleri kurmuş. Büyük fikirlere sahip küçük şirketlere kapılarını açmış ve olanaklarını sunmuş.

IBM’in bu konudaki basın bülteni şöyle:

IBM Müşteri İnovasyon Merkezi ilk olarak 2009 yılında IBM Çözüm Ortaklarına destek vermek amacıyla kuruldu. Merkez 2014 yılı itibariyle faaliyetlerine tüm ekosisteme hizmet vermek ve ortak projeler yürütmek amacıyla genişletildi. İnovasyon Merkezi’ne ait konferans odası, toplantı odaları, eğitim salonları, Dijital Kulukça Merkezi ve İnovasyon Veri Merkezi bulunuyor. IBM’in farklı konulardaki uzmanları ve danışmanları tam ve yarı zamanlı olmak üzere projeler bazında İnovasyon Merkezi bünyesinde çalışıyor.

Türkiye’de farklı sektörlerde dijital dönüşümün sağlanması için sürdürülebilirlik ve rekabet avantajı sağlayan Kognitif, Bulut ve Endüstri 4.0 teknolojilerine ihtiyaç duyuluyor. IBM İnovasyon Merkezi, ekosistemin farklı paydaşlarını bu alanlarda geliştirmeyi, teknolojiyi kullanarak deneyimleyebilmelerini ve onlara inovasyon fırsatları sağlamayı amaçlıyor. IBM’in farklı araştırma merkezleri ve laboratuvarlarında gerçekleşen çalışmalar da Türkiye İnovasyon Merkezi’ne aktarılıyor, ortak çalışmalar yapılıyor. IBM İnovasyon Merkezi’nin ana amacı yenilikleri takip etmekten çok yaratan bir modeli Türkiye’de oluşturmak.

IBM Müşteri İnovasyon Merkezi, üniversiteler, girişimciler, kamu ve özel sektör kurumlarının sürdürülebilir kalkınma için inovasyon çalışmalarında bir arada yer alacakları bir yapılanma temelinin oluşturulmasını hedefliyor.

IBM İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşen başlıca çalışmalara örnekler:

 • 2015 Yılında açılan Akıllı Şehirler Laboratuvarı’nda IBM’in tüm dünyada bu alanda gerçekleşen projelerine örnekler, bunları destekleyen teknolojiler ve demolar yer alıyor.
 • 2016 yılında açılan Dijital Kuluçka Merkezi’nde “Design Thinking” ile başlayan ve tüm ürün/yazılım geliştirme süreçlerini içeren IBM Bluemix Garaj çalışmaları yürütülüyor. IBM Bulut ortamında genç girişimcilere, start-up’lara, çözüm ortaklarına ve farklı endüstrilerdeki müşterilere çalışma alanı sağlanıyor ve sürekli eğitim, danışmanlık desteği veriliyor.
 • 2016 yılında açılan IoT Lab ile IBM in IoT alanında ve endüstri 4.0’a yönelik çözümler çerçevesinde inovasyon projeleri gerçekleştiriliyor ve bu alanda çalışan girişimci ve
  start-uplar destekleniyor.
 • Bankacılık, Telekom, Kamu ve Enerji sektörlerine yönelik çözümler yine İnovasyon Merkezi’nde farklı ekosistem oyuncuları ile birlikte ele alınıyor.

Konu ile ilgili benim sorduğum bazı sorular ve yanıtları şöyle:

 • IBM Client Center Bluemix desteği ne kadar? Maddi olarak?

Program aylık 1000 $’dan 10.000$’a kadar bir yıllık Bluemix kullanım hakkı sağlıyor.

 • Kaç kişilik şirketlere destek var? Henüz şirketleşmemiş startuplara destek var mı?

Ömrü 5 yıldan daha az olan şirketlere ve 12 ay içerisinde gelirleri 1,000,000 $’dan daha az olan şirketlere destek  veriliyor.

 • Proje ile mi katılımcı olunuyor? Proje takibi nasıl yapılıyor?

Sahip oldukları startup’ın üzerinde çalıştığı proje veya fikir ile katılıyorlar.

 • Şirketler talep yaparken ne gibi evraklar getiriyorlar? Herhangi bir evrak talebi var mı?

GEP sitesinde bulunan formu doldurmaları gerekiyor.
https://www.softlayer.com/IBMGEP-application/?cm_mmc=EcoDWW-_-GEPCloud-_-apply-_-hometopbutton&cm_mc_uid=90209288654814870668298&cm_mc_sid_50200000=1487068737

 • Bir partnerlik/gizlilik sözleşmesi imzalanıyor mu?

Hayır imzalanmıyor.

 

Bu arada müşteri inovasyon merkezinde aşağıdaki gibi demolar var:

 

 • Bağlantılı İşçiler (Health & Safety): İşçilerin kıyafetleri ve ekipmanlarına monte edilen sensörler, darbe alınması durumunda olayın tespit edilmesi ve sorumlulara iletilmesini sağlar.
 • Akıllı Kahve Makinesi: Kahve makinesi ESP8266 cihazları eklenerek internete bağlanabilir hale getirildi. Böylelikle kullanıcılar Bluemix üzerindeki bir mobil uygulamadan yararlanarak ve Facebook üzerinde oluşturulan ChatBot uygulamasıyla sipariş verebilecekler.
 • Akıllı Çöp Kutusu: Bluemix entegrasyonu sağlanan ve çöp kutularına konumlandırılan sensörler sayesinde, çöp kutularının doluluk oranlarının takibine ve doluluk oranı arttığında kullanıcının uyarılmasına yardımcı olur.
 • Akıllı Kilit: Watson yüz tanıma sistemi entegre edilerek Bluemix üzerinden gönderilen komutlar ile kilit sistemini yöneterek güvenlik takibini mümkün kılar.
 • Langırt: Geleneksel langırt oyununa farklı bir yorum getirilerek entegre edilen sensörler sayesinde maçların başlangıç, bitiş, skor takibini yapar. Aldığı veriyi bluemix üzerinden tweet atarak izleyicilerle paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.